„Skarb Dziedzica 2” - sensacyjne dokumenty, nieznane fotografie

Moja debiutancka książka „Skarb Dziedzica”, która została bardzo ciepło i entuzjastycznie przyjęta przez Czytelników, spowodowała też otwarcie serc, wspomnień i archiwów wielu mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego. Taka otwartość moich Czytelników i zaufanie, którym mnie obdarzyli sprawia, że prawdopodobnie na wiosnę 2018 roku ukaże się druga część „Skarbu Dziedzica”. Będzie ona w dużej mierze poświęcona losom Antoniego - brata dziedzica Popowa Ignacewa – Franciszka Saskowskiego, bohatera pierwszej części „Skarbu Dziedzica”. Ale znajdą się w niej również nowe wątki powiązane z F. Saskowskim.

   Ukazanie się na rynku wydawniczym książki „Skarb Dziedzica” w której opisuję losy dziedzica Popowa Ignacewa, majątku w gminie Mieleszyn – Franciszka Saskowskiego, jak i wydarzenia z I połowy XX wieku z nim związane, uruchomiło lawinę telefonów i e-maili od Czytelników, którzy zapoznali się z tą książką. I którzy poinformowali mnie, że są w posiadaniu niezwykłych wspomnień, zdjęć i dokumentów związanych pośrednio lub bezpośrednio z dziedzicem Popowa Ignacewa.

   Ta otwartość mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego, ale i osób z Pomorza Zachodniego, Kujaw i Górnego Śląska, sprawia, że już dzisiaj jestem w posiadaniu nowych, nieznany mi wcześniej fotografii i wspomnień oraz dokumentów, które będą stanowiły fabułę drugiej części „Skarbu Dziedzica” planowanej na wiosnę 2018 roku.

   Co się znajdzie w części drugiej tej książki? Na pewno losy Antoniego Saskowskiego – brata Franciszka, który został wyrzucony przez komunistów z Popowa Ignacewa w 1947 roku. Z tego względu w tym roku wybieram się w podróż śladami Antoniego w północno-zachodnią część Polski.

   Ale w książce będą też nowe fakty, nowe wydarzenia związane z samym Franciszkiem Saskowkskim, jak i z Popowem Ignacewem oraz okolicznymi miejscowościami. Wszystkie te zdarzenia wiąże jedna osoba – Franciszek Saskowski.

   W książce na pewno poruszę losy zapomnianego dzisiaj, a urodzonego w lasach koło Popowa Ignacewa w 1888 roku (zmarł w 1957 roku w Hong Kongu) Salezjanina ks. Teodora Wieczorka, który był obecny w 1936 roku w Popowie Ignacewie podczas konsekracji tamtejszego kościoła. Jest to postać wyjątkowa, choćby ze względu na ponad 30-letnią pracę misyjną w Chinach. Ale jak się okazuje miał on też duży wpływ na F. Saskowskiego!

   Innym tematem poruszonym w drugiej części „Skarbu Dziedzica” będzie sprawa nowinek technicznych, które F. Saskowski podpatrzył w Niemczech oraz które ze Stanów Zjednoczonych przywiózł jego ojciec Jan (a które Franciszek w latach 20- i 30-tych XX wieku wprowadzał w swoim majątku).

   Zapewne ciekawym wątkiem tej książki będzie także opis codziennej pracy w majątku F. Saskowskiego. Skąd o nich wiem? Otóż zgłosiła się do mnie pewna pani i przekazała mi wspomnienia spisane przez jej ojca – pracownika majątku F. Saskowskiego! Z tych notatek wychodzą prawdziwe sensacje!

   I na koniec wspomnę o jeszcze jednej ciekawostce, która będzie rozwinięta w tej książce. A mianowicie o postrzeganiu – nieżyjącego już od ponad 10 lat Franciszka Saskowskiego – przez „nową władzę ludową”, która sprawowała rządy w gminie Mieleszyn. W moje ręce wpadły bowiem dokumenty z lat 50-tych XX wieku w których znajdziemy opinie ówczesnych działaczy komunistycznych na temat byłego dziedzica Popowa Ignacewa.

   Ale to tylko kilka z wątków, które opiszę. Będą jeszcze inne i druga część „Skarbu Dziedzica” zapowiada się ciekawiej od tej pierwszej. Tym bardziej, że będzie w niej ponownie poruszony wątek skarbów...

   Druga część ukaże się jednak prawdopodobnie dopiero na wiosnę 2018 roku. Dzisiaj zapraszam – tych którzy nie czytali jeszcze tej książki – do lektury pierwszej części „Skarbu Dziedzica”.

   Książkę można kupić przez internet na moich portalach: informacjelokalne.pl - tutaj i turystykalokalna.pl - tutaj, ale można ją też nabyć poprzez internetową Księgarnie Odkrywcy (www.odk.pl).

   Książka jest również do kupienia w Księgarni Osiedlowej na os. Jagiellońskim w Gnieźnie.

   Polecam i zapraszam do lektury! Z kolei wszelkie osoby dysponujące jeszcze informacjami (dokumentami, fotografiami) związanymi z historią Popowa Ignacewa (i okolic) oraz jego dziedzica Franciszka Saskowskiego lub jego brata Antoniego, jak i wydarzeniami które rozgrywały się w tym regionie – proszę o kontakt. Odpowiem na każdego e-maila i każdy telefon. E-mail: kontakt@skarbnicatajemnic.pl; telefon: 506-966-706.

Karol Soberski