„Tajemniczy Pałac Zakrzewo” - szukamy fotografii i dokumentów

Moja debiutancka książka „Skarb Dziedzica” została rewelacyjnie przyjęta przez Czytelników. Sprawia to, że z wielką energią idą prace nad kolejnymi moimi książkami. Pierwsza z nich - „Zapomniana zbrodnia” - ukaże się na przełomie  kwietnia i maja. Natomiast kolejna pt. „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” będzie dostępna na rynku wydawniczym w przededniu tegorocznych wakacji.

O książce pt. „Zapomniana zbrodnia” wspominałem już tutaj. Będzie ona opowiadać o hitlerowskiej zbrodni popełnionej na pacjentach szpitala „Dziekanka” w Gnieźnie. Książka jest zwieńczeniem moich 12 lat poszukiwań związanych z tą zbrodnią.

Z kolei od 2010 roku w kręgu moich zainteresowań znalazł się przepiękny – jeden z najpiękniejszych w Wielkopolsce – zespół pałacowo-parkowy w Zakrzewie w gminie Kłecko. I właśnie temu niezwykłemu miejscu – pałacowi w Zakrzewie – będzie poświęcona moja trzecia książką pt. „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”.

Zespół pałacowo-parkowy w Zakrzewie zbudowany w 1872 roku w stylu zwanym „kostiumem francuskim” zainspirował mnie do odkrywania tajemnic pałaców i dworów ziemi gnieźnieńskiej... Dzięki magii tego pałacu zdecydowałem się na poszukiwanie i odkrywanie skarbów oraz tajemnic innych rezydencji powiatu gnieźnieńskiego, zarówno tych należących do polskich właścicieli ziemskich, jak i do Niemców. O sekretach które skrywają niektóre z tych pałaców będę pisał w kolejnych książkach planowanych na przełom 2017 i 2018 roku. Jedna z tych pozycji poświęcona będzie pałacowi w Przysiece.

Zanim jednak przybliżę pałac w Przysiece, skupmy się na Zakrzewie. Jak wspomniałem książka ta ukaże się w czerwcu, tuż przed wakacjami. W tej publikacji przedstawię nieznane, a fascynujące fakty z historii jednego z najpiękniejszych pałaców w naszym regionie, począwszy od XVIII a skończywszy na XX wieku.

W książce będzie mowa m.in. o ukrytych skarbach, o romansach z początku XX wieku, o duchach nawiedzających ten „Wersal powiatu gnieźnieńskiego”, jak i tajemniczych wydarzeniach, które rozgrywały się w pałacu w czasie II wojny światowej. Nie zabraknie też pałacowych sekretów i legend związanych z tym przepięknym obiektem.

Cały czas zbieram materiały do tej książki, a chodzi głównie o fotografie przed- i powojenne oraz dokumenty związane z tym niezwykłym miejscem. Sporo fotografii uzyskałem już od potomków przedwojennych właścicieli tej rezydencji, jak i mieszkańców miejscowości sąsiadujących z Zakrzewem. Dużą pomoc zadeklarował też sołtys Zakrzewa – Dawid Braciszewski. I mam nadzieję, że o efektach tej współpracy będą mógł wkrótce poinformować.

Wiem jednak, że w powiecie gnieźnieńskim jest wiele innych osób dysponujących dokumentami, fotografiami czy też wspomnieniami związanymi z Zakrzewem. Nie o wszystkich zapewne wiem, dlatego proszę o kontakt te osoby, które dysponują wspomnieniami lub fotografiami związanymi z Zakrzewem, zarówno pałacem, jak i z tą tajemniczą i piękną miejscowością.

Jeśli zainteresowane osoby nie dysponują możliwością przesłania zeskanowanego zdjęcia lub dokumentu to prosimy o sygnał, wówczas podjedziemy do Państwa w celu zeskanowania danych fotografii.

Na e-maila kontakt@skarbnicatajemnic.pl można też przesyłać gotowe skany zdjęć z informacją: co dane zdjęcie przedstawia, kto jest na zdjęciu, gdzie i kiedy zostało wykonane. W przypadku dokumentów – prosimy o datę powstania dokumentu i jego pochodzenie.

Wszelkie osoby dysponujące informacjami związanymi z historią Zakrzewa, jak i wydarzeniami które rozgrywały się w tym pałacu – proszę o kontakt. Odpowiem na każdego e-maila i każdy telefon. E-mail: kontakt@skarbnicatajemnic.pl; telefon: 506-966-706.

Karol Soberski