Czwartek, 1 czerwca 2017, godz. 12.00

Pałac w Kołdrąbiu - szukamy fotografii, wspomnień, dokumentów

Pałac w Kołdrąbiu i losy właścicieli tego majątku w okresie międzywojennym – rodziny Kazimierza Habera, jego synów Mariana i Kazimierza – to do dzisiaj biała plama w historii naszego regionu. Dlatego poszukujemy wszelkich materiałów związanych z pałacem w Kołdrąbiu oraz rodziną Haberów.

Więcej

 

Niedziela, 12 lutego 2017, godz. 11.00

Zamów książkę „Skarb Dziedzica”!

Premiera książki „Skarb Dziedzica” autorstwa Karola Soberskiego odbyła się 25 listopada 2016 roku w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie. Książkę można kupić podczas spotkań autorskich lub można ją zamówić przez internet. Wystarczy tylko dokonać zamówienia „Skarbu Dziedzica” na formularzu załączonym do tego tekstu.

Więcej

 

Wtorek, 7 lutego 2017, godz. 20.00

„Skarb Dziedzica 2” - sensacyjne dokumenty, nieznane fotografie

Moja debiutancka książka „Skarb Dziedzica”, która została bardzo ciepło i entuzjastycznie przyjęta przez Czytelników, spowodowała też otwarcie serc, wspomnień i archiwów wielu mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego. Taka otwartość moich Czytelników i zaufanie, którym mnie obdarzyli sprawia, że prawdopodobnie na wiosnę 2018 roku ukaże się druga część „Skarbu Dziedzica”. Będzie ona w dużej mierze poświęcona losom Antoniego - brata dziedzica Popowa Ignacewa – Franciszka Saskowskiego, bohatera pierwszej części „Skarbu Dziedzica”. Ale znajdą się w niej również nowe wątki powiązane z F. Saskowskim.

Więcej

 

Wtorek, 26 grudnia 2016, godz. 21.00

Zapomniany Misjonarz. Z leśnej głuszy powędrował na Daleki Wschód!

O tym człowieku po raz pierwszy usłyszałem kilka lat temu, gdy zacząłem zbierać informacje do książki „Skarb Dziedzica”. Postać ta pojawiła się bowiem w 1936 roku w Popowie Ignacewie podczas konsekracji tamtejszego kościoła. Gdy bliżej zacząłem się jej przyglądać, okazało się, iż jest to osoba wyjątkowa. Wybitna, a dzisiaj zupełnie zapomniana. Mowa o Salezjaninie, ks. Teodorze Wieczorku, który przez ponad 30 lat pracował na misjach w Chinach! Urodził się w okolicach Popowa Ignacewa, a zmarł w Hong Kongu.

Więcej

 

Piątek, 16 grudnia 2016, godz. 10.00

„Skarb Dziedzica” i duchy pałacu w Niechanowie!

W atmosferze tajemnic, skarbów i sekretów, w cieniu przechadzających się po pałacowych korytarzach duchów dawnych właścicieli, odbyło się wczoraj, późnym popołudniem, w wybudowanym w XVIII wieku pałacu w Niechanowie, kolejne spotkanie z książką „Skarb Dziedzica” i jej autorem Karolem Soberskim.

Więcej

 

Sobota, 10 grudnia 2016, godz. 21.00

„Skarb Dziedzica” i ciekawostki rodem z Kłecka

Dzisiaj w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kłecku odbyło się kolejne spotkanie promujące pierwszą książkę Karola Soberskiego pt. „Skarb Dziedzica”. Uczestnicy tego spotkania mogli dowiedzieć się m.in. o dziełach sztuki i wątkach związanych z Kłeckiem opublikowanych (ale też o tych nie umieszczonych) w tej pozycji.

Więcej

 

Niedziela, 4 grudnia 2016, godz. 14.00

„Skarb Dziedzica” wzbudza coraz większe zainteresowanie!

Blisko 60 osób przyszło wczoraj późnym popołudniem na promocję książki „Skarb Dziedzica” i spotkanie z jej autorem, Karolem Soberskim, które odbyło się w świetlicy w Mieleszynie. Dwugodzinne spotkanie było okazją do przybliżenia głównego bohatera książki – Franciszka Saskowskiego, dziedzica Popowa Ignacewa, jak i możliwością porozmawiania o ciekawych tematach związanych z historią gminy Mieleszyn.

Więcej

 

Poniedziałek, 26 listopada 2016, godz. 20.00

„Skarb Dziedzica” - premiera książki w obiektywie Jerzego Andrzejewskiego

Wczoraj wieczorem w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie odbyła się premiera książki „Skarb Dziedzica” i spotkanie z jej autorem Karolem Soberskim. Przy wypełnionej po brzegi sali widowiskowej i owacjach na stojąco, wieczór zakończył się długimi kolejkami po dedykacje od autora książki. Zapraszamy do obejrzenie fotorelacji z tego wydarzenia autorstwa Jerzego Andrzejewskiego.

Więcej

 

Poniedziałek, 26 listopada 2016, godz. 12.00

„Skarb Dziedzica” - pełna sala, owacje na stojąco!

Owacjami na stojąco i długą kolejką po wpis z autografem autora, tak zakończyła się oficjalna premiera pierwszej publikacji książkowej Karola Soberskiego. Blisko godzinne spotkanie poświęcono omówieniu kilku wątków, które zostały szczegółowo rozwinięte w wydanej książce, zgromadziło w sali widowiskowej Centrum Kultury eSTeDe ponad 150 osób! Potem nastał czas na zapowiedź kolejnych planów książkowych, których realizacja nastąpi już w 2017 roku.

Więcej

 

Piątek, 22 lipca 2016, godz. 9.30

Franciszek Saskowski - zapomniany ziemianin...

22 lipca 1940 rok, czyli 76 lat temu w Popowie Ignacewie umiera – na zawał serca – w wieku 50 lat Franciszek Saskowski. Człowiek niezwykły, wielki patriota, pierwszy wójt gminy Mieleszyn, radny powiatowy, budowniczy kościoła w Popowie Ignacewie, twórca tamtejszego pałacu, dobry gospodarz... Dzisiaj ten zacny człowiek jest w naszym powiecie zupełnie zapomniany...

Więcej

 

Niedziela, 15 listopada 2015, godz. 11.00

Zapomniany Hrabia

Jest postacią wielce zasłużoną dla naszego regionu i cały czas równie tajemniczą. Hrabia Albin Węsierski, bo o nim mowa, do historii przeszedł jako ten, który wykupił z rąk pruskich wyspę Ostrów Lednicki, ratując ją dla potomnych i jako twórca zespołu pałacowo-parkowego w Zakrzewie. Mimo tych zasług, A. Węsierski jest zupełnie zapomniany do tego stopnia, że nie do końca wiadomo gdzie spoczywa (w tym roku minęło 140 lat od jego śmierci) oraz jak wyglądał, nie zachował się bowiem jego żaden wizerunek...

Więcej