Piątek, 10 listopada 2017, godz. 8.00

Książka „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” dostępna w księgarniach w całej Polsce!

Moja najnowsza książka „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” robi prawdziwą furorę! Książka jest rozchwytywana przez księgarnie z całej Polski, zarówno te stacjonarne, jak i księgarnie internetowe. Obecnie można ją kupić – w różnej cenie, w zależności od księgarni – niemal we wszystkich największych miastach Polski.

Więcej

 

Piątek, 3 listopada 2017, godz. 18.00

O sekretach pałacu w Zakrzewie na antenie Radia Gniezno!

O skarbach i sekretach pałacu w Zakrzewie koło Kłecka, które znalazły się w jego najnowszej książce „Tajemniczy Pałac Zakrzewo, a także o najważniejszych bohaterach tej książki Albinie Węsierskim i Wojciechu Chełmickim, Karol Soberski opowiadał dzisiaj na antenie Radia Gniezno.

Więcej

 

Wtorek, 10 października 2017, godz. 10.00

„Tajemniczy Pałac Zakrzewo” - zapomniane dzieje naszej „małej ojczyzny

Jeszcze nie tak dawno niewielu z nas wiedziało o ukrytej wśród wielkopolskich pól i lasów, leżącej na obrzeżach Lednickiego Parku Krajobrazowego, niewielkiej wsi Zakrzewo i znajdującym się w niej pałacu słynącym nie tylko ze swojej przepięknej architektury w tzw. „kostiumie francuskim”, ale także z niezwykle bogatej i frapującej historii zarówno samej budowli, jak i jego niestety, zapomnianych właścicieli, Albina Węsierskiego i Wojciecha Chełmickiego. I z pewnością było by tak do dziś, gdyby przypadek nie zetknął nas z tak wspaniałym i nieprzeciętnym człowiekiem, jakim jest pan Karol Soberski, który z godnym podziwu uporem i determinacją śledzi i odkrywa całkiem zapomniane już dzieje naszej „małej ojczyzny” i jej godnych uwagi oraz pamięci mieszkańców.

Więcej

 

Poniedziałek, 9 października 2017, godz. 17.30

„Tajemniczy Pałac Zakrzewo” przenosi nas do świata, który przeminął

Jak już informowaliśmy, premiera książki Karola Soberskiego pt. „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” odbywała się przez dwa dni w zespole pałacowo-parkowym w Zakrzewie i zebrała licznych gości, łącznie ponad 320 osób. Niedzielna odsłona przywiodła do pałacu ponad 170 osób, które z uwagą i zainteresowaniem przysłuchiwały się opowieściom autora. K. Soberski podczas spotkania przybliżył swoim czytelnikom zagadki zabytkowego pałacu, jak również zwracał szczególną uwagę na losy i dzieje właścicieli tego niezwykłego miejsca. Spotkanie, które rozpoczęło się o godz. 14.00 trwało blisko 5 godzin.

Więcej

 

Poniedziałek, 9 października 2017, godz. 10.00

„Tajemniczy Pałac Zakrzewo” - sobotnia odsłona premiery książki w obiektywie

Sobota w pałacu w Zakrzewie koło Kłecka była pierwszym dniem premiery książki „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” i spotkania z jej autorem Karolem Soberskim. Przy wypełnionej po brzegi sali i owacjach na stojąco, kilkugodzinne spotkanie zakończyło się kolejkami po dedykacje od autora książki oraz możliwością zwiedzania pałacu. Zapraszamy do obejrzenie fotorelacji z tego wydarzenia - trochę zza kulis - autorstwa Włodzimierza Bironta i Macieja Kwapiszewskiego.

Więcej

 

Niedziela, 8 października 2017, godz. 21.00

Magiczna premiera książki „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”

Przez dwa dnia zespół pałacowo-parkowy w Zakrzewie koło Kłecka wypełniony był miłośnikami historii i książek Karola Soberskiego. Dwudniowa premiera jego najnowszej pozycji „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” przyciągnęła ponad 320 osób spragnionych dobrej książki o historii tego najpiękniejszego w regionie pałacu.

Więcej

 

Środa, 4 października 2017, godz. 19.00

„Tajemniczy Pałac Zakrzewo” na antenie Radia Żnin!

O skarbach i tajemnicach zespołu pałacowo-parkowego w Zakrzewie koło Kłecka, które znalazły się w jego najnowszej książce „Tajemniczy Pałac Zakrzewo, a także o sposobach zdobywania tych niezwykłych informacji, Karol Soberski opowiadał dzisiaj na antenie Radia Żnin w audycji Gość Radia Żnin.

Więcej

 

Niedziela, 7 maja 2017, godz. 22.15

Niezwykła historia – 33 lata mieszkał w leśnej ziemiance!

Historie o ludziach, mieszkających samotnie w leśnych ostępach, kojarzą się nam głównie z Bieszczadami. Tam bowiem do dzisiaj można spotkać zarówno pustelników, jak i osoby, które zdecydowały się porzucić duże miasta i zaszyć się w leśnej głuszy. Tymczasem także w naszym regionie był człowiek, który zdecydował się zamieszkać w leśnej ziemiance. I spędził w niej 33 lata!

Więcej

 

Wtorek, 24 stycznia 2017, godz. 10.30

W Mieleszynie zamęczono „czarownicę”!

Zapewne wielu Czytelników zna historię spalenia na stosie 10 kobiet, w tym dwóch dziewczynek, oskarżonych o czary do którego doszło 30 września 1761 roku w miejscu zwanym dzisiaj „Kuś”. Historia ta jest głośna chociażby ze względu na świetny film „Kuś – Historia Zielarek z Gorzuchowa”. Ale czy ktokolwiek słyszał o historii Anny Bernatównej z Mieleszyna, którą 361 lat temu, w czasie „potopu szwedzkiego”, także oskarżono o czary?

Więcej

 

Wtorek, 21 czerwca 2016, godz. 23.00

Szlakiem nieistniejących wsi

Każdą wolną chwilę staram się wykorzystywać na wędrówki po naszym regionie. W czasie tych wypraw odwiedzam miejsca związane z historią powiatu gnieźnieńskiego, jak i staram się docierać do zapomnianych miejsc, które dzisiaj można odszukać tylko na stronach starych kronik. Tym razem wybrałem się na szlak wiosek, których już nie ma...

Więcej

 

Poniedziałek, 25 kwietnia 2016, godz. 21.00

Czy w Mielnie rośnie najstarszy dąb w Polsce?

Przyjęło się, że najstarszym dębem w Polsce jest dąb „Bolesław” rosnący w Lesie Kołobrzeskim w gminie Ustronie Morskie – ma on 800 lat. Drugim jest dąb „Bartek” rosnący w województwie świętokrzyskim, mający obecnie 670 lat. Tymczasem z dokumentu do którego dotarłem wynika, że najstarszy dąb rośnie w Mielnie w gminie Mieleszyn i ma.... 1047 lat!

Więcej

 

Niedziela, 24 kwietnia 2016, godz. 22.00

Zagadka Napoleonowa...

Napoleonowo, mała wieś w gminie Gniezno, leżąca – gdyby spojrzeć na mapę powiatu gnieźnieńskiego – między Modliszewem a Zdziechową. Miejscowość ta, o niezwykłej nazwie, w tym roku świętuje 180-lecie założenia. I tutaj właśnie pojawia się pytanie: jakie były początki Napoleonowa?

Więcej

 

Poniedziałek, 22 lutego 2016, godz. 9.30

Zagadka znad jeziora Łopienno

Łopienno, miejscowość w gminie Mieleszyn, pięknie położona nad jeziorem o tej samej nazwie, już przewijała się przez mój blog. I pewnie jeszcze nie jeden raz będę pisał o Łopiennie, ponieważ jest to miejscowość skrywająca wiele tajemnic. Dzisiaj o kolejnej zagadce, którą przesłał jeden z Czytelników.

Więcej

 

Piątek, 29 stycznia 2016, godz. 12.00

Tajemnice jeziora Utrata

Wielu miłośników historii, szczególnie okresy II wojny światowej, czy też fanów eksploracji, słyszało o alpejskim jeziorze Toplitz, gdzie ponoć zatopione zostały skarby SS. I gdzie w dziwnych okolicznościach po wojnie mieli ginąć ludzie... Okazuje się, że podobne – bardzo tajemnicze jezioro – mamy w naszym regionie! A mam tutaj na myśli jezioro Utrata. Jakie skrywa ono tajemnice?

Więcej

 

Poniedziałek, 4 stycznia 2016, godz. 1.00

80-lecie konsekracji kościoła w Popowie Ignacewie! Jakie tajemnice skrywa ta świątynia?

Czy między plebanią a kościołem w Popowie Ignacewie biegł tunel? Dlaczego Franciszek Saskowski, właściciel majątku Popowo Ignacewo zdecydował się za własne pieniądze wybudować tę świątynię? Jakie sekrety skrywa wnętrze tego kościoła? Czy w pobliżu plebanii znajdował się kiedyś wiatrak... W tym roku mija 80 lat od konsekracji kościoła w Popowie Ignacewie, kościoła z którym do dzisiaj związanych jest wiele sekretów. Podobnie zresztą jak tajemniczą ale i zasłużoną dla regionu postacią – i niestety dzisiaj zupełnie zapomnianą – jest fundator kościoła Franciszek Saskowski.

Więcej

 

Niedziela, 20 grudnia 2015, godz. 9.00

Nieznane historie kapliczek i krzyży przydrożnych

Podczas moich wędrówek w trakcie których odkrywam lokalną historię, prawie w każdej wiosce, na każdym rozstaju dróg na nie trafiam... W powiecie gnieźnieńskim jest ich ponad 500! Każda jest inna, każda ma swoją historię i z prawie każdą wiąże się jakiś sekret. Mowa o przydrożnych kapliczkach i krzyżach, które na dobre wpisały się w lokalny krajobraz.

Więcej

 

Wtorek, 24 listopada 2015, godz. 13.00

Sekret łagiewnickiej „Kipy”

Łagiewniki Kościelne – mała miejscowość w gminie Kiszkowo – słynie obecnie z Izby Pamięci i Tradycji Gminy Kiszkowo (rewelacyjnie prowadzonej przez dyrektora Andrzeja Szprywę) znajdującej się w miejscowej szkole, z drewnianego kościoła z 1741 r. oraz z dworu z XIX wieku. Ale w tej wsi, wzmiankowanej już w 1352 roku, leżącej przy drodze Rybno Wielkie - Kłecko, znajduje się też „tajemnicza wyspa”. O tej wyspie napisałem już w 2011 r. na portalu turystykalokalna.pl, dzisiaj wracam do tematu na skarbnicytajemnic.pl, ponieważ dotarły do mnie nowe, sensacyjne wręcz informacje!

Więcej

 

Sobota, 14 listopada 2015, godz. 12.00

Tajemnicza czaszka

Każdy kontynent, prawie każdy kraj ma swoją „tajemniczą czaszkę”. Takową też ma nasz region... Pierwszy raz trafiłem na nią w 2004 roku przy okazji poszukiwań świadków i informacji o mordowaniu w czasie II wojny światowej pacjentów szpitala „Dziekanka” w Gnieźnie. Na dziennikarski apel zgłosiło się wówczas do mnie wiele osób, które dysponowały różnymi relacjami. Tak też trafiłem na czaszkę, której trop rozpoczął się w Łabiszynku....

Więcej