Czwartek, 28 sierpnia 2017, godz. 10.00

Śladami braci Saskowskich...

Wyjazd na Pojezierze Drawskie planowałem od dawna, a związany był z poszukiwaniem śladów życia i działalności Antoniego Saskowskiego, brata bohatera mojej książki „Skarb Dziedzica” - Franciszka. Decyzję o wyprawie w tę część Polski przyspieszył telefon od mieszkańca Goleniowa – wnuka Antoniego. Trzydniowy wyjazd zaowocował pozyskaniem blisko 200 unikatowych fotografii z okresu międzywojennego oraz wielu intrygujących oraz sensacyjnych informacji z życia właścicieli majątków Popowo Ignacewo i Wyrobki-Gozdawa.

Więcej

 

Wtorek, 15 sierpnia 2017, godz. 14.00

„Skarb Dziedzica” podbił Zamek Książ!

Na Dolnośląskim Festiwalu Tajemnic po raz pierwszy byłem w roku ubiegłym. W tym także się wybierałem, ale zanim podjąłem tę decyzję, przyszło zaproszenie, by wziąć udział w Festiwalu w roli wykładowcy i zaprezentować historię opisaną w mojej książce „Skarb Dziedzica”. Pozycja ta, która zdobyła wielką popularność wśród Czytelników z Wielkopolski, Pałuk i Kujaw, spotkała się również z wielkim zainteresowaniem uczestników Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic, imprezy organizowanej od pięciu lat przez Joannę Lamparską, dziennikarkę i podróżniczkę, autorkę wielu książek o tajemnicach Dolnego Śląska.

Więcej

 

Poniedziałek, 24 kwietnia 2017, godz. 9.00

Powędrowali śladami „Skarbu Dziedzica”!

Po zimowej przerwie Karol Soberski zaprosił na kolejną „Wędrówkę z historią”. Tym razem miłośnicy historii i turystyki wzięli udział w wyprawie śladami „Skarbu Dziedzica”, czyli odwiedzili miejsca opisane w książce K. Soberskiego „Skarb Dziedzica” w Popowie Ignacewie, Przysiece i Mieleszynie. Mimo przenikliwego zimna, w wyprawie wzięło udział blisko 50 osób z Wielkopolski i Pałuk. Wyprawa ta pokazała po raz kolejny, jak interesujące - a mało znane - atrakcje turystyczne ma powiat gnieźnieński.

Więcej

 

Poniedziałek, 14 października 2016, godz. 12.00

Wędrowali szlakiem bitew i skarbów... Laskowo – Gącz – Łopienno!

Po wakacyjnej przerwie Karol Soberski zaprosił na kolejną „Wędrówkę z historią”. Tym razem miłośnicy historii i turystyki wzięli udział w wyprawie szlakiem bitew i skarbów na trasie Laskowo – Gącz – Łopienno. Jednocześnie był to IV Rajd im. Pawła Występskiego. Mimo niesprzyjającej pogody, w rajdzie wzięło udział kilkadziesiąt osób z Wielkopolski i Pałuk.

Więcej

 

Poniedziałek, 22 sierpnia 2016, godz. 10.00

Sekrety, skarby, „Złoty Pociąg”... Gnieźnianie na Dolnośląskim Festiwalu Tajemnic!

Po wakacyjnych wyjazdach i wędrówkach śladami kolejnych ciekawych tematów w naszym regionie, czas powrócić na Skarbnicę Tajemnic. Jednym z takich wyjazdów był udział w IV Dolnośląskim Festiwalu Tajemnic, który kilka dni temu zakończył się na Zamku Książ koło Wałbrzycha. Impreza organizowana przez dziennikarkę Joannę Lamparską była okazją, by wysłuchać kilku ciekawych wykładów ale przede wszystkim by nawiązać kontakty z ludźmi, których w przyszłości zamierzam zaprosić do Gniezna i powiatu gnieźnieńskigo.

Więcej

 

Sobota, 16 lipca 2016, godz. 20.00

Śladami Pana Samochodzika

W tym roku po raz pierwszy - w czasie urlopu - wybrałem się na dłuższą wędrówkę śladami Pana Samochodzika i Zbigniewa Nienackiego. Blisko dziesięć dni podróżowania szlakiem mojego ulubionego pisarza sprawiły, że jest co wspominać... I są już plany na kolejne wyprawy...

Więcej

 

Poniedziałek, 20 czerwca 2016, godz. 7.00

Nocne zwiedzanie Niechanowa

Jakie tajemnice skrywa tunel łączący pałac z kościołem? Gdzie zniknęły skarby z niechanowskiego pałacu? Czy w pałacu ukazuje się duch? Dlaczego Józef Wybicki ukrywał się w pałacu w Niechanowie? Jakie sekrety związane są z Oficyną Wschodnią zespołu pałacowo-parkowego? Na te pytania usłyszeliśmy odpowiedzi podczas kolejnej „Wędrówki z historią” zorganizowanej przez Karola Soberskiego. Spotkanie pod hasłem „Nocne zwiedzanie Niechanowa” zgromadziło blisko pięćdziesiąt osób i zakończyło się około godz. 23.00.

Więcej

 

Poniedziałek, 13 czerwca 2016, godz. 21.15

Poznaniacy zachwyceni skarbami i tajemnicami powiatu gnieźnieńskiego!

Wycieczki po powiecie gnieźnieńskim organizowane od kilku lat przez Karola Soberskiego, dziennikarza, regionalistę, badacza lokalnej historii i tropiciela tajemnic, cieszą się coraz większym zainteresowaniem a informacje o niezwykłych wędrówkach przygotowywanych przez K. Soberskiego docierają do coraz większego grona odbiorców. Tym razem z wiedzy K. Soberskiego postanowiła skorzystać Wielkopolska Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Więcej

 

Sobota, 11 czerwca 2016, godz. 19.00

104-letni świadek historii – niezwykłe spotkanie w Chojnicach!

Od wielu lat staram się tropić tajemnice historii i w tym celu m.in. utrwalam wspomnienia najstarszych mieszkańców naszego regionu, którzy często oprócz niezwykle ciekawych wspomnień, dysponują unikatowymi fotografiami czy dokumentami. Takie spotkania przynoszą nieznane informacje, zapomniane historie czy też są źródłem wiadomości o nieodkrytych skarbach i tajemnicach. I właśnie dzisiaj pojechałem na takie niecodzienne spotkanie ze świadkiem historii – 104-letnią Panią Janiną Smaruj, która prawie całe swoje życie spędziła na pograniczu powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego.

Więcej

 

Poniedziałek, 6 czerwca 2016, godz. 16.30.

Zgłębili sekrety gorzelni w Mielnie

Jakie tajemnica ukryte są w XIX-wiecznej gorzelni w Mielnie? Co przedstawia tajemnicza mozaika? Jakie skarby architektury znajdują się w owczarni? Czy nad brzegiem jeziora Mielno znajdowała się letnia rezydencja rodziny von Wendorffów? Gdzie w tej miejscowości były młyny wodne? Dlaczego Edward von Wendorff nakazał zgromadzić ponad 20 koni nad brzegiem jeziora Utrata? Czy w lasach dookoła Mielna ukrywali się radzieccy partyzanci? Nowe sensacyjne i zupełnie nieznane fakty z historii Mielna – odkryte w ostatnich tygodniach – przedstawił podczas kolejnej już wyprawy z historią Karol Soberski.

Więcej

 

Wtorek, 30 maja 2016, godz. 21.15

ILTV poleca: „Skarby i tajemnice Pojezierza Gnieźnieńskiego”


Ileż niezbadanych miejsce znajduje się na Pojezierzu Gnieźnieńskim, ile skarbów skrywa ziemia w naszym regionie, ile nieopisanych tajemnic możemy usłyszeć od naszych babć i dziadków lub znaleźć w starych kronikach? Jakie ciekawe historie skrywają wsie i miasteczka w naszej okolicy? O tym wszystkim, jak również o wielu innych historiach z przeszłości, będziemy opowiadać w cyklu reportaży filmowych pt. „Skarby i tajemnice Pojezierza Gnieźnieńskiego”! Będą to opowieści o miejscach w większości nieznanych. Ruszamy pod koniec czerwca!

 

Poniedziałek, 9 maja 2016, godz. 13.00

Wędrowali śladami zapomnianej zbrodni hitlerowskiej...

Jakie sekrety skrywa muzeum szpitala „Dziekanka”? Co kryje się pod kryptonimem T4? Gdzie hitlerowcy mordowali pacjentów gnieźnieńskiego szpitala? Jakie tajemnice skrywają lasy w okolicach Mielna? Dlaczego kaplica w Mielnie ma kształt rotundy? Czy w tamtejszym pałacu ukryte są skarby? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi poznaliśmy podczas 43 już przygody z historią, a trzeciej w tym roku, zorganizowanej przez Karola Soberskiego. Tym razem była to wycieczka w głąb naszych lokalnych dziejów, która rozpoczęła się w Gnieźnie, a zakończyła w Nowaszycach.

Więcej

 

Wtorek, 5 kwietnia 2016, godz. 15.15

Poznali sekrety Łubowa

Jeszcze nie przebrzmiały echa wędrówki wokół Kanału Dębina, a Karol Soberski zaprosił na kolejne spotkanie z historią, tym razem historią Łubowa. W miniony weekend można było zapoznać się z sekretami i ciekawostkami zarówno obu łubowskich świątyń, jak i samej historii Łubowa. Ponad pięciogodzinne spotkanie pod hasłem „Sekrety Łubowa” przyciągnęło do tej miejscowości kilkadziesiąt osób z różnych stron naszego regionu. Łubowo pokazało swoje nowe, arcyciekawe oblicze.

Więcej

 

Poniedziałek, 14 marca 2016, godz. 14.00

Poznali tajemnice Kanału Dębina

Ponad 70 osób z Wielkopolski, Kujaw i Pałuk - mimo zimna i padającego deszczu - wzięło udział w pierwszym tegorocznym (a licząc od 2012 roku już w 41) zwiedzaniu organizowanym przez Karola Soberskiego, eksploratora i niezależnego badacza lokalnej historii. Tym razem wyprawa związana była z Kanałem Dębina i tajemnicami, które skrywa okolica tej rzeczki. W ten sposób weszli w piąty już sezon odkrywania sekretów naszego regionu. Kilkugodzinna wędrówka przyniosła uczestnikom wiele ciekawych informacji i niespodzianek.

Więcej

 

Poniedziałek, 7 grudnia 2015, godz. 22.00

Śladami zaginionych dzieł sztuki...

Mój blog skarbnicatajemnic.pl funkcjonuje dopiero niecały miesiąc, a już otrzymałem wiele e-maili z ciekawymi tematami. Postaram się nimi zająć w najbliższym czasie i dotrzeć do miejsc oraz historii, które zgłaszają mi Czytelnicy. Dzisiaj zapowiedź kilku ciekawych tematów, które zrodziły się w czasie mojej wyprawy do Niedźwiad, Kołdrąbia i Skórek... A wszystko zaczęło się od listu, w którym Czytelnik przedstawił mi historię zaginionych dzieł sztuki...

Więcej